• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ANA KABLO ÇEKİMİNİN YÜZDE 85'İ TAMAMLANDI

 

3.Köprü Projesi'nde "kedi yolları"nın yapımının ardından başlanan ana kablonun çekimi işleminde son aşamaya geçildi. Toplamda 13 bin ton olan 2 ana kablo çekimi işleminin yüzde 85'i tamamlandı. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde "kedi yolları"nın yapımının ardından başlanan ana kablo çekim işlemi hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki çalışmalarla eş zamanlı olarak sürdürülüyor. Çalışmada son aşamaya geçilirken, toplamda 13 bin ton olan 2 ana kablo çekimi işleminin yüzde 85'i tamamlandı. 

 

3. Köprü Ana Kablo Şefi, " Ana kablo çekimine Ağustos ayı içerisinde başladık. Toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmakta. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmakta. Bu halatlar daha önceden kurmuş olduğumuz kedi yolu ve "hauling rope" sistemi sayesinde çekilmektedir. Ana kablonun her biri çekildikten sonra Avrupa ve Asya'da ankraj bloklarına sabitlenirken germe işlemi uygulanarak sabitleniyor. Bu işlem tamamlandıktan sonra ana kabloları çekmek için gerekli olan sistemler sökülecek. Ardından ana açıklıktan başlanmak üzere halatlara makinalar yardımıyla sıkıştırma işlemi uygulancak ve kablo bandı montajına geçilecek" dedi.

 

Ana kablonun özellikleriyle ilgili bilgi veren yetkili, " Ana kablonun kendi ağırlığı yaklaşık 13 bin ton. Her bir telin dayanım mukavemeti 1860 Megapaskal. Ana kablo toplamda her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 900 ton olan çelik tabliyelerin 35 tanesini taşıyacak. Bu taşıma işlemi için ana halata bağlı olan askı halatları da kullanılacaktır. Toplamda yaklaşık 170 ton ağırlığında ve 1770 Megapaskal mukavemetinde 68 adet askı halatları kullanılacak" ifadesini kullandı.

Ana kablo çekim işlemi ise Eylül ayı ortalarında tamamlanacak. 

                                                                                                                                                                                                                              Eylül  2015

KMOP'DEN HABERLER