• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ASYA YAKASI'NDA DA İLK ASFALT DÖKÜLDÜ
 
3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde otoyol güzergahında asfalt çalışmaları sürüyor. Projenin Asya yakasındaki bölümde de ilk asfalt döküldü.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Kuzey Marmara Otoyolu güzergahında Avrupa yakasıyla birlikte Asya yakasında da asfalt çalışmaları sürüyor. Altyapı işleri tamamlanan güzergahın 
Çamlık-Reşadiye Bağlantı Yolu, Kuzey Marmara Otoyolu ile 2. Köprü güzergahı arasında bağlantının sağlandığı noktada üstyapı çalışmaları sürüyor. 
 
Proje Kalite Kontrol Müdürü, "Otoyol yapım işlerinde birbirini takip eden imalatlar vardır, toprak işleri tamamlanır tamamlanmaz drenaj işleri başlar, drenaj işlerinin bir kısmı da üstyapı işlerinin ardından otoyola gelecek yüzey sularını toplayarak uzaklaştırma amacıyla yapılır, dolayısıyla bu işlerin tamamlanabilmesi amacıyla üstyapı işleri başladı.Drenaj çalışmaları da tamamlanarak, özellikle de ağır kış ayları öncesi imalatların yağmur, kar vs etkilerden korunması da amaçlandı." dedi. 
 
Çalışmaları anlatan Projenin A-2 kısmı şantiye şefi ise, "Sıcak karışım yapılmadan önce toprak işlerinde kazı-dolgu çalışmaları tamamlanarak terasman olarak adlandırılan, güzergahın üstyapıya hazır olacak şekilde sıfırlama çalışmaları yapıldı. Ardından üstyapı öncesi, otoyol drenaj işleri tamamlanmasına paralel olarak, soğuk karışım olarak adlandırılan sıcak karışım öncesi tabakaların imalatları tamamlandı .Plentmiks alttmel-temel imalatlarını içeren soğuk karışım çalışmaları ilk olarak Çamlık-Reşadiye Bağlantı Yolunda başladı" dedi. 
 
Çalışmalar kapsamında, şu ana dek toplamda 3 kilometre ana gövdede, 2,8 kilometre kavşak kollarında sıcak karışım imalatı bitümlü temel seviyesinde tamamlandı.151 bin ton soğuk karışım, 32 bin ton sıcak karışım imalatı gerçekleştirildi. Toplamda 150 personel üst yapı işlerinde çalışırken, saha imalatında 1 asfalt tesisi, 2 mekanik tesisi, 8 finişer ve 14 silindir kullanılıyor. İlerleyen günlerde ekip ve ekipman sayısı da arttırılacak. 
 
                                                                                               Aralık 2014
KMOP'DEN HABERLER