• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
AVRUPA- ASYA ARASI 1 SAAT 30 DAKİKA

3. Köprü'de montajı tamamlanan "kedi yolları"yla iki kıta bir kez daha birleşti. Avrupa ve Asya arasındaki ilk geçişler tamamlandı. Çalışmalar kapsamında iki kıta arası yürüyerek 1 saat 30 dakika sürüyor.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde artık kıtalar birleşti. Toplam uzunluğu 2370 metre olan "kedi yolları"nın montaj işlemi tamamlandı. "Kedi yolları" tamamlanması sonrası iki kıta arasında yürüyerek geçiş imkanı da gerçekleşmiş oldu.
 
 
3. Köprü Proje Müdürü Samet Seyhan," Aslında bu bizim 3. Köprü hayalimizin ilk adımı. Köprüyle iki kıtayı birleştiriyoruz, İlk adımda bunu Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek gerçekleştirdik. İkinci adımda ise, çelik tabliyelerin bitişi ve köprünün hazır hale gelmesiyle bunu kara yolu üzerinden yapacağız. Arkadaşlarımızla birlikte, Avrupa Yakası'ndaki  296.6 metreye(304.6 metre kotu) ulaşan köprü kulelerinin üzerinden Asya Yakası'ndaki köprü kulelerine kadar yürüdük. Avrupa'dan Asya'ya yürüyerek ulaşmamız 1 saat 30 dakika sürdü. Aslında bizim için de güzel, ilginç ve sıra dışı bir yolculuk oldu. " dedi. 
 
3. Köprü'de "Kedi yolu" olarak tanımlanan kılavuz yollar, "ana halat" çekimi için kullanılacak. 
 

.                                                                                                Temmuz 2015 

KMOP'DEN HABERLER