• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BOĞAZ’DA DEV İSKELELER

 

3. Köprü inşaatında köprü ayakları yükselirken, kuleyi oluşturacak ayakları birbirine bağlayacak kirişler için de hazırlıklar son aşamaya geldi. Kirişlerin yapımı için kule ayaklarının arasına, Boğaz’ın iki yanından da görülebilen dev iskeleler kuruldu.

 

 ICA’nın hayata geçirdiği 3. Köprü inşaatında en önemli aşamalardan biri köprü ayaklarının yükselişi olarak ön plana çıkıyor. Kuleleri oluşturacak ayakların yükselişi tüm hızıyla devam ederken, ayakları birbirine bağlayacak olan bağlantı kirişlerinin yapımına önümüzdeki günlerde başlanacak. Köprü ayakları denizden 90 metre yüksekliğe ulaştı. Köprü bağlantı kirişlerinin yapımı için her iki yakadaki ayakların arasına dev iskeleler kuruldu. Hem Avrupa hem de Asya Yakası'ndaki iskelenin yüksekliği yaklaşık 50 metreye ulaştı. Bundan sonraki aşamada Avrupa ve Asya yakasındaki kule ayakları kirişlerle birbirlerine bağlanacak. 

 

KÖPRÜ KİRİŞLERİ YAKLAŞIK 11 METRE OLACAK 

 

Köprü kuleleri arasındaki kirişlerin kenar yükseklilikleri 11 metreyi bululurken ortada 6.5 metre olacak. Bağlantı kirişlerinin içindeki geçiş yolları sayesinde köprü ayakları arasında geçiş imkanı sağlanacak. Ayrıca, köprü çıkışı yaklaşım viyadüğü mesnetlerinin bir tanesinin de bulunduğu noktaya da ulaşılabilecek. Köprü kulelerinin içine bağlantı kirişinin bulunduğu seviyede yapılacak olan kapılarla girilebilecek, ayrıca kulelerin içinde bulunacak asansör ve merdivenle de geçiş imkanı olacak. 

KMOP'DEN HABERLER