• 0°C
    01 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
BOĞAZ'IN YENİ İNCİSİNİN DOĞUŞUNA HAVADAN TAKİP

3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki çalışma ve ilerlemeler artık havadan da takip ediliyor. Gökyüzünden yapılan rutin video çekimleriyle projedeki gelişmeler daha da net görülecek.
 
Gökyüzünden çekim sektöründe yeni bir çağ açan "Octocopter" sistemiyle proje havadan görüntüleniyor. 8 motorlu 8 pervaneli Octocopter'le 3. Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu'ndaki çalışmalar havadan çekimle takip ediliyor. Çekim sırasında Octocopter sisteminin terse dönebilen çoklu pervaneleriyle gökyüzünde sabitlik sağlanıyor, böylece görüntü kalitesinde netlik sorunu yaşanmıyor. Sistemde çekim işlemi ise şöyle gerçekleştiriliyor: Octocopter sistemine koordinatlar giriliyor, Octocopter uçuşa geçerek, sadece koordinatların girildiği alanlarda çekim gerçekleştiriyor. Böylece, aylık rutin çekimlerde çalışmaların durumu, bir sonraki aşama ve projedeki ilerlemeler, aynı koordinatlarda çekim gerçekleştirilerek daha da net anlaşılıyor.
 
 
240 METREDEN YENİ KÖPRÜ
 
Octocopter sistemi, ilk çekiminde 3. Köprü'nün Avrupa ve Asya Yakası’nda gözle görülür bir ilerleme kaydeden ayaklarını görüntüledi. Yaklaşık 15 dakika süren çekimlerde Octocopter, denizden 240 metre yüksekliğe çıktı, belirli koordinatlarda çekim yaparak, görüntü kaydını tamamladı. Projede gelinen aşamaların takibini sağlayan Octocopter’den. Aynı zamanda elde edilen görüntüler, proje sonrası yayınlanması beklenen 3. Köprüve Kuzey Marmara Otoyolu belgeselinde de kullanılacak.
 
                                                                                                                       Eylül 2013
KMOP'DEN HABERLER
Boğaz'ın incisi Yeni inci doğuşuna takip havadan 3.köprü boğaz köprüsü havadan bakış octocopter