• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİ BETON İMALATI TAMAMLANDI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Yolu Projesi'ndeki tünellerden biri olan Çamlık Tüneli'nde çalışmalarda son dönemece girildi. Avrupa ve Türkiye’nin en geniş tüneli olma özelliğini taşıyan Çamlık Tüneli’nde beton kaplama işlemleri tamamlandı. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Yolu Projesi'nde yer alan tünellerden biri olan Çamlık Tüneli beton kaplama işlemleri tamamlandı.
 
Çalışmaları anlatan yetkili, "Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştirildi. Hassas bir kazı bölgemiz vardı ama çalışmalarımızı en hızlı şekilde sürdürdük. Kazı çalışmaları 4 ayrı tüpte 6’şar etapta gerçekleştirildi. Önce kuzey tüpte, ardından güney tüpte karşıdan karşıya geçmeyi başardık, yani ışığı gördük. Sonra kiriş betonları ve takibinde kemer betonları yapıldı. Bu işlem dev çelik kalıplarla gerçekleştirildi. Çelik kalıbın uzunluğu 12 metre, yüksekliği 8,20 metre, ağırlığı ise 120 tondu. Bu 12 metrelik parçalar halinde beton dökümü tamamlandı. Önce alttaki kiriş beton, ardından raylar bu betonun üzerine konuldu. Çelik kalıp bu rayların üzerinde yürütülerek, 12 metrelik betonlar halinde işlem yapıldı." dedi. 
 
"Betonlama çalışmasının ardından üst yapı işlemlerine geçildi." diyen yetkili, "Son olarak ise asfaltlama çalışmaları yapıldı. Aynı zamanda tünel inşaatının son aşamalarından olan elektromekanik montaj işleri tamamlanmak üzere.” ifadesini kullandı. 
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kazı uzunlukları kuzey tüpte 555 metre, güney tüpte ise 653 metre uzunluğunda. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Türkiye ve Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip.
 
KMOP'DEN HABERLER