• 0°C
    01 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇAMLIK TÜNELİNDE IŞIK GÖRÜNDÜ
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Çamlık Tüneli'nde ışık göründü. Tüneldeki kazı çalışmalarının yüzde 71'i de tamamlandı. 
 
3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nin Asya Yakası'ndaki iki tünelinden biri olan Çamlık Tüneli'nde kilometre taşı niteliğinde aşama kaydedildi. Her bir tüpte 6 aşamada devam eden tünel inşaatında tek tüpte tünelin iki ucu birleştirilirken, gelinen aşamanın inşaat hızını da arttıracağı belirtildi. 
 
Çalışmaları anlatan yetkili, "Tünelin kesit alanının büyük olması ve aynı zamanda jeolojik yapısının zayıf dayanımlı olması nedeniyle ilerlemeler pilot tünel uygulamasıyla gerçekleştiriliyor. Hassas bir kazı bölgemiz var ama çalışmalarımızı en hızlı şekilde sürdürdük. Kuzey tüpte karşıdan karşıya geçmeye başardık. 6 aşamalı kazıdan kuzey tüpte 1'inci kademesi böylece sona ermiş oldu. Ayrıca eş zamanlı sürdürülen kazı çalışmaları yüzde 71 seviyesinde tamamlandı. Buna ilave olarak Çamlık tüneli iç kaplaması devam ediyor. İç kaplama çalışmalarının da yüzde 8'inde çalışmalarımız bitti." dedi. 
 
Yetkili, desteklemeler tamamlanmasıyla eş zamanlı olarak beton çalışmalarına da başladıklarını belirterek, "Betonarme işlerine başlandı, kiriş ve kemer betonları dökülüyor. Çelik kalıpla 12 metrelik kemer betonlarını yerleştiriyoruz. Yaklaşık 100 metrelik bir ilerleme sağladık." açıklaması yaptı. 
 
Projenin Asya Yakası'nda bulunan tünelde kuzey tüpü 555 metre, güney tüpü ise 653 metre uzunluğunda yapılacak. Çamlık Tüneli, 22 metre çapı ve 236 metrekare kazı alanıyla Avrupa'nın en geniş tüneli olma özelliğine sahip.
 

                                                                                                                     Ekim  2015

 

KMOP'DEN HABERLER