• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
ÇİN'DEN TÜRKİYE'YE BÜYÜK LOJİSTİK OPERASYONU
 
3. Boğaz Köprüsü'nün taşıma sistemlerinden sonuncusu olan askı kablolarının dev parçaları, büyük bir operasyonla Çin'den Türkiye'ye getirilmeye başlandı. Lojistik operasyonda Rus yapımı dev Antonov uçağı kullanıldı.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü'nün taşıma sistemlerinden sonuncusu askı kablolarının ilk bölümü büyük bir lojistik operasyonuyla Çin'den Türkiye'ye getirildi. 106 tonluk ilk bölüm, özel olarak tasarlanan sistem sayesinde havayolu Rus yapımı dev Antonov uçağıyla iki gün içinde Çin'den İstanbul'daki inşaat sahasına ulaştırıldı.
 
Lojistik operasyonu sırasında, uçak mühendisliği ve lojistik uzmanlığının uyumlu çalışması sonucunda özel olarak tasarlanan ve dev bir kafesi andıran bu ambalajlama sistemi, kargonun ağırlığının uçağın içinde eşit bir şekilde dağılmasını sağladı. Böylece sevkiyat, uçuş güvenliği birinci öncelik olarak korunarak başarılı bir şekilde tamamlandı.
 
Güney Kore'de tasarlanan ve Çin'de üretilen askı kabloları, köprü inşaatında iki yakayı birbirine bağlayacak olan son tabliyeleri taşıma görevini yapacak.
 
3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi Mert Keleş, "Askı kabloları, kablo kelepçeleri ile köprünün ana kablosuna bağlanan; geçiş bölgesi olarak adlandırılan kısımda bulunan 11 çelik tabliyeyi eğik askı kabloları ile birlikte, ana açıklıkta ise 13 çelik tabliyeyi doğrudan taşıyan düşey kablolardır. 1. ve 2. Boğaz Köprüleri'nde yol seviyesinden boğaza doğru bakarken gördüğümüz bu düşey kabloları yakın bir zamanda 3. Köprü'de de görebileceğiz. Bu kabloların en küçüğünde 109; en büyüğünde ise 367 adet 7 mm'lik tel bulunuyor, teller Güney Kore' de üretildi. Diğer bileşenleri; ana kablo üzerindeki kablo bileziklerine bağlantıyı sağlayan çatal görünümündeki forklar İtalya'da, pimler ile alt kısımda tabliye bağlantısını sağlayan soket ve civatalar ise Çin'de üretildi. Tüm bu parçalar Çin'de bir araya getirilerek askı kablosu oluşturuldu." dedi.
 
3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi, "İmalatı tamamlanan ilk parti kabloların sevkiyatı, kule ve dağıtım semerinin sevkiyatı için de kullandığımız dünyanın en büyük kargo uçaklarından biri olan Antonov ile yapıldı. 21. çelik tabliye segmentinden itibaren, segment kaldırma operasyonları her iki yakada aynı anda yapılacağından, askı halatlarının zamanında sahada olması önemliydi ve bunu da başardık. Diğer halatların üretiminde de sona yaklaşılıyor, kalan kabloların sevkiyatını 2 parti halinde deniz yoluyla yapmayı planlıyoruz" ifadesini kullandı.
 

                                                                                                                     Aralık  2015

 

KMOP'DEN HABERLER