• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
DAMPER PİSTONLARINDA MONTAJ YAPILDI
 
3. Boğaz Köprüsü'nde damper pistonlarında montaj işlemi tamamlandı. Damper pistonlarının konulmasıyla toplam 176 adet olan eğik askı halatlarının salınımlarının önüne geçilmiş oldu. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının damper pistonlarının montajı tamamlandı. 
 
3. Köprü Saha Şefi, "Eğik askı halatların damper montajlarına başladık. Damperler, eğik askı halatlarda yapısal veya çevresel faktörler sonucunda oluşabilecek salınımları, içlerinde bulunan pistonlar sayesinde sönümleyen ve kısıtlayan yapısal elemanlar. Damper montajları arka açıklıklarda Mayıs ayında ana açıklıkta Haziran ayında tamamlandı. Toplamda 100 kişinin üstünde bir ekiple damper montajı yapıldı. Burada çok hassas ölçme çalışmaları gerçekleştirildi. Çünkü toleransımız 20 milimetre kadardı. Son bölümde ise damper pistonlarının montajı yapıldı" dedi. 
 
Saha Şefi, "Damper pistonları, kaynakları biten damper ve eğik askı halatlarına çalışma sepetli vinç yardımıyla takıldı. Montajı esnasında hassas ölçümlerden faydalanılıyor. Damper pistonları, yapısal veya çevresel faktörlerden doğacak salınımları engellemek amacıyla yerleştirilen hidrolik pistonlardır. Bu sayede toplam 176 adet olan eğik askı halatlarının salınımlarının önüne geçilmiş oldu" diye konuştu. 
 
3. Boğaz Köprüsü'nde toplam 176 adet eğik askı halatın montaj işlemi yapıldı ve yaklaşık 6 bin 500 kilometre kablo çekimi gerçekleştirildi. 
 
KMOP'DEN HABERLER