• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
DEV ÇELİK SEMERLER 3. KÖPRÜ ŞANTİYESİNDE
 
 
 
3. Köprü Projesi'nde "ana kablo"ların köprü kulelerindeki bağlantısını sağlayacak olan dev çelik semerler, şantiye sahasına getirildi. Yaklaşık 120'şer tonluk 4 parçalı 2 adet çelik semer, önümüzdeki günlerde birleştirilecek. 
 
 
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde önemli bir aşamaya gelindi. İtalya'da üretilen yaklaşık 120'şer tonluk 4 parçalı 2 adet çelik semer, 3. Köprü şantiye sahasına getirildi. 3.Köprüde "ana kablo"ların köprü kulelerindeki bağlantısını sağlayacak olan dev çelik semerler, şantiye sahasında birleştirilerek, 296.6 metreye(304.6 metre kotu) ulaşan köprü kulelerinin üzerine konulacak. 
 
  
 
3. Köprü yetkililerinden alınan bilgiye göre; "Her bir kuleye birer adet olmak üzere toplamda 4 parça halinde üretilen 2 adet kule semeri, kule tepelerinde hazırlanan yerlere monte edilecek. Köprüdeki 2 ana kabloyu bu semerler taşıyacak. Yaklaşık 120 ton ağırlığında olan ve döküm ve döküme kaynaklı çelik plakalardan imal edilen semerlerin imalatı İtalya'da yapıldı."
 
 
 
4 parça halinde getirilen çelik semerler, önce şantiye sahasında birleştirilecek. Ardından 2 ayrı kulenin üstüne kurulan çelik karkaslar ve bu karkasların üstünde yerleştirilen yüksek kapasiteli genel amaçlı vinçlerle kaldırılacak. Hemen ardından ana kablonun montajı başlayacak

 

KMOP'DEN HABERLER