• 0°C
    27 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
EĞİK ASKI HALATLARIN 108 TANESİNİN MONTAJI TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde çelik tabliyelerin konulması işlemiyle birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemleri tüm hızıyla devam ediyor. 108 tane eğik askı halatın montajıyla köprüde yaklaşık 3 bin kilometre kablo çekilmiş oldu. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Köprü Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor. Köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan eğik askı halatlarının montaj işlemlerinde büyük ilerleme sağlandı.Eğik askı halatlarından 108 tanesinin montaj işlemi tamamlandı. Böylece 3. Köprü Projesi'nde eğik askı halatların montajı kapsamında şu ana dek yaklaşık 3 bin kilometre uzunlukta kablo çekilmiş oldu. 
 
Eğik askı halatları ana açıklıktaki 44 çelik tabliyenin asılmasında kullanılacak olan bir askı sistemi olduğunu hatırlatan şantiye saha şefi, "Ağustos ayı sonu itibariyle; Avrupa yakasında 14 çelik tabliye ve bunları askıya alan toplam 56 eğik askı halatı, Asya yakasında ise 13 çelik tabliye ve bunları askıya alan toplam 52 eğik askı halatı tamamlanmış oluyoruz. Bu sayede başlangıç çelik tabliyesi olan D00'da sayılacak olursa, her iki yaka için toplamda askıya alacağımız 59 çelik tabliyenin 29 tanesini yani yarısını başarıyla tamamlamış bulunuyoruz. Böylelikle, toplamda 176 adet olacak ve köprü ana açıklığındaki 44 adet çelik tabliyeyi askıya alacak olan eğik askı halatlarında 108 tanesi tamamlanmış oluyor." dedi. 
 
Toplam ağırlığı 8787 ton olan, eğik askı halatlarının uzunlukları ise 154 ile 597 metre arasında değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan ductların içinde yer alan halatların toplam büklüm uzunluğu 6500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5.2 milimetre olan, 7 adet tel bulunuyor.
 

                                                                                                  Ağustos  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER