• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"KÖPRÜ GÜZERGÂHINDA ÇSED İNCELEMESİ"
 
Köprü ÇSED raporunu hazırlayan dünyaca ünlü AECOM firması yetkilileri, köprü ve otoyol güzergahında çevresel etki incelemesi yaptı. Heyet, Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporunda taahhüt edilen noktaları yapım aşaması sırasında denetledi.
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesinde Çevresel ve Sosyal Etki Değerlendirmesi (ÇSED) raporunu hazırlayan  AECOM firması yürütüyor. Bu kapsamda AECOM heyeti 3.Köprü ve Otoyol güzergahında gelinen aşamayı inceledi. Köprü ve Otoyol proje sahasını gezen heyet, denetlemede bulundu.
 
AECOM 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Proje Koordinatörü ve ODTÜ Çevre Mühendisi Bilge Karakaş, “İzleme çalışması, köprü ve otoyol projesinde yapılıyor. ÇSED çalışması çerçevesinde projede yapılan taahhütlerin gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğine bakıyoruz. ÇSED raporunda varolan başlıklarla ilgili proje 3 aylık periyotlarla denetleniyor. Bağımsız bir kuruluş olarak aksaklıkları tespit ederek sorunların çözümünün gerçekleştirilmesini sağlıyoruz.” dedi. 
 
ICA İş Sağlığı, İş Güvenliği, Kalite ve Çevre Direktörü Alper Baysal ise denetlemenin, ekoloji ve biyoçeşitlilik, arazi kullanımı, hava kalitesi, gürültü kirliliği ve vibrasyon, su kalitesi, atık yönetimi, görsel  ve sosyo-ekonomik etkiler ile arkeoloji ve kültürel miras açısından yapıldığını belirtti. Alper Baysal, “ÇSED bir süreci içeren operasyondur. Çevresel ve Sosyal etkileriniz belirlenir ve bunlara yönelik aksiyonlar listelenir. Bunlar bir set taahhüdü içerir. Bizler bu denetimler ile bu süreçlerin sağlık yürüyüp yürümediğini kontrol ediyoruz. Dolayısıyla yapım sürecinin sağlıklı yürütülmesinin güvencesini temin etmiş oluyoruz” diye konuştu.
 
Merkezi Amerika Birleşik Devletleri’nin Los Angeles kentinde olan AECOM (Architecture, Engineering, Consulting, Operations, and Maintenance) firması, 45.000’den fazla uzman mühendis ve mimarla 130’dan fazla ülkede hizmet veriyor. AECOM daha önce 500’den fazla önemli projeye katkıda bulundu. Türkiye’nin ilk çevresel etki çalışmasını yapan AECOM firması, çevre, ulaşım, su, enerji ve tesis projelerinde dünyanın en büyük global destek hizmetleri sağlayıcı şirketlerinden biri olarak ön plana çıkıyor. 
 
KMOP'DEN HABERLER