• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE 5 ÇELİK TABLİYENİN MONTAJI TAMAMLANDI
 
3. Köprü Projesi'nde çelik tabliye montaj işlemi sürüyor. Köprünün 59 tabliyesinden 5'inin montajı sona erdi. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar devam ediyor. Çelik tabliye konulması ve montajı işlemleri sürüyor, tabliyelerden 5'inin montajı tamamlandı. 
 
3. Köprü yetkililerinden alınan bilgiye göre; "Toplam 59 çelik tabliye var. Çelik tabliyelerin yüksekliği 5.5 metre. Avrupa yakasına 2 adet ve Asya yakasına 1 adet çelik tabliye konulma işlemi tamamlanmıştı. Kaynakları da yapıldı. Yeni çelik tabliyeler, deniz yoluyla önce inşaat sahasına getirildi. 1.800 ton taşımalı kapasiteli dev yüzer vinç tarafından karaya indirildi.Öncelikle Asya Yakasına 940 ton ağırlığında, 24 metre uzunluğunda 59 metre genişliğinde A01 olarak adlandırdığımız tabliye konuldu. Ardından son olarak Avrupa Yakasındaki aynı özelliklere sahip E02 olarak adlandırdığımız çelik tabliye yerine konuldu. Yani toplamda 5 adet çelik tabliyenin yerleştirilme ve montaj işlemi başarıyla tamamlandı." 
 
59 adet çelik tabliyenin yapımı için  ise toplam üç fabrika sahasında gece-gündüz 1500 kişi çalışıyor. Güney Kore'den gelen çelik saçlar, İzmit Gebze'deki imalathanede panel üretimine hazır hale getiriliyor, ardından İstanbul Tuzla'daki fabrikada panel üretimine geçiliyor. Panellerin üretimi sonrası, çelik tabliyelerin oluşturulması için Yalova Altınova'ya sevk ediliyor. 
 
3. Boğaz Köprüsü, rekor niteliğindeki 1408 metrelik ana açıklığı ile hem raylı sistemi, hem de 4 gidiş ve 4 geliş ile karayolu bağlantısını da üzerinde bulunduran dünyanın en geniş köprüsü olacak. 
 
KMOP'DEN HABERLER