• 0°C
    24 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE ANA KABLO ÇEKİMİNE BAŞLANDI
 
3. Köprü Projesi'nde "kedi yolları"nın yapımının ardından ana kablonun çekimine başlandı. Toplamda 13 ton olan 2 ana kablo için hem Avrupa hem de Asya yakasından çalışmalar eş zamanlı olarak sürüyor.
 
  ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde önemli bir aşamaya geçildi. "Kedi yolları"nın yapımının bitimi sonrası ana kablo çekimine her iki yakadan eş zamanlı olarak başlandı. 
 
Eğik askı halatlarıyla birlikte köprüyü taşıyacak iki sistemden biri olan ana kablo çekimi yaklaşık iki ay sürecek.
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, " Ana kablo çekimine Ağustos ayı içerisinde başladık. Toplamda ana açıklıkta kuzey ve güneyde 113, arka açıklıklarda kuzey ve güneyde 122 adet halattan oluşmakta. Her bir kablo içerisinde çapı 5.4 mm olan 127 adet çelik tel bulunmakta. Bu halatlar daha önceden kurmuş olduğumuz kedi yolu ve "hauling rope" sistemi sayesinde çekilmektedir. Avrupa yakasından taşıyıcı dediğimiz malzemeye montajlanan halatlar "hauling rope"lar yardımıyla Asya yakasına tek tek çekilmekte ve her çekilen halat Asya ve Avrupa ankraj bloklarına sabitlenmekte. " dedi. 
 
Ana kablonun özellikleriyle ilgili bilgi veren yetkili, " Ana kablonun kendi ağırlığı yaklaşık 12.900 ton. Her bir telin dayanım mukavemeti 1860 Megapaskal. Ana kablo toplamda her birinin ağırlığı yaklaşık olarak 900 ton olan çelik tabliyelerin 34 tanesini taşıyacak. Bu taşıma işlemi için ana halata bağlı olan askı halatları da kullanılacaktır. Toplamda yaklaşık 170 ton ağırlığında ve 1770 Megapaskal mukavemetinde 68 adet askı halatları kullanılacak" ifadesini kullandı. 
 
3. Köprü Ana Kablo Şefi, halat çekim işleminin Eylül ayı sonunda tamamlanmasının planlandığını söyledi.
 

                                                                                                  Ağustos  2015 

 

KMOP'DEN HABERLER