• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜDE ÇELİK ÜST KİRİŞ PANELLERİ YERİNE KONULDU

 

3.Köprü Projesi'nde, ana kablo, eğik askı halat yapımıyla eş zamanlı olarak sürdürülen çalışmalarda 10 metrelik dev çelik üst kirişi panellerinin montajı devam ediyor.
 
ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü Projesi'nde önemli aşamalar kaydedildi. Ana kablo, eğik askı halat yapımı ve çelik tabliye yerleştirilme işlemiyle eş zamanlı olarak sürdürülen çalışmalarda çelik üst kirişi panellerinin de montajı sürüyor. 10 metrelik çelik üst kiriş panelleri, yüksek kapasiteli pompalar kullanılarak büyük bir operasyonla yaklaşık 225 metre kaldırılarak iki kule arasına yerleştirildi. 
 
3. Köprü Fabrikasyon Mühendisi Mert Keleş, " 3. Boğaz Köprüsü kuleleri betonarme olarak tasarlandı. Kuleler, araçların geçeceği tabliyenin altında kalan kesitten betonarme olarak birleştirilirken, kulenin üst kotlarında ise çapraz çelik kirişler ve bu kirişleri ana açıklık ile arka açıklık tarafından kapatan panellerle birleştirildi. Kule üst kirişi; alt çapraz, üst çapraz ve panellerden oluşan çelik bir yapı. Bu yapı kuleleri üstten bağlayarak daha stabil olmalarını sağlamaktadır. Kule üst kirişini oluşturan parçalar Türkiye ve İtalya'da bulunan fabrikalarda imal edildi. Parçaların ağırlıklarının fazla olması sebebiyle kaldırma operasyonları kule tepesinde bulunan yüksek kapasiteli pompalarla yapılıyor" ifadesini kullandı. 
 

                                                                                                                     Eylül  2015

 

KMOP'DEN HABERLER