• 0°C
    24 Ekim 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KÖPRÜNÜN 870 TONLUK TABLİYELERİNİN YAPIMINA BAŞLANDI

 

3. Boğaz Köprüsü’nde iki kıtayı birleştirecek olan segmentlerin yapımı sürüyor. Tabliyelerin montaj sahaları hazırlandı, montajlama işlemi başladı.

 

3. Boğaz Köprüsü’nde köprü kulelerinin yükselişi sürüyor. Yaklaşık 320 metreyi bulacak köprü kulelerinde çalışmalar devam ederken, bir taraftan iki kıtayı birleştirecek olan tabliyelerin yapımı sürüyor. Güney Kore’de üretilen çelik parçalar, İstanbul Tuzla, İzmit Gebze ve Yalova Altınova’daki tesislerde birleştiriliyor. 870 ton ağırlığını bulacak tabliyeler için montaj sahaları hazırlandı, tabliyelerin montajlama işlemi başladı.

 

3. Köprü Yapım Direktörü Osman Sarı,  “Şu ana kadar 3. Köprü’nün kara kısmındaki yerlerini yaptık. Ancak kule ayaklarından 24 metre denize doğru gidildiğinde arada kalan açıklık 1360 metre olacak. 1408 metrelik ana açıklığın 1360 metrelik bölümü çelik parçalarla geçilecek. Bunların büyük çoğunluğu 24 metre uzunluğunda 870 ton ağırlığında olacak. Köprünün bazı parçaları yurtdışında yapılıyor. Örneğin; bu çelik saçlar, Güney Kore'de yapıldı, Türkiye'ye getirildi. Şimdi Tuzla, Gebze ve Yalova Altınova'da bu tabliyeler birleştiriliyor. tabliyelerin montaj sahası hazır durumda. Parçalar halinde üretiliyor. 12 metre uzunluğunda, 6 metre genişliğinde paneller halinde bir araya getiriliyor. tabliyelerin tamamı 59 parçadan oluşacak.” dedi.

 

TABLİYELER DENİZ ÜZERİNDE YERLEŞTİRİLECEK

 

Ağustos sonu gibi tabliyelerin yerleştirilmeye başlanmasının planlandığını söyleyen Osman Sarı,  “Kulelerin bitmesi çok önemli. Tabliyeler gemiyle sahile gelecekler. Özel vinçlerle kaldırılacak ve gemiden köprü halatlarına asılacak. Kuleye yakın olandan bunları tek tek asmaya başlayacağız. İlk tabliyenin buraya geliş tarihini Ağustos sonu gibi düşünüyoruz. O parça 4,5 metre olacak. Bu köprü kulelerine en yakın parçalar bunlar olacak. İki yakadaki köprü kulelerinin bitişine bu tabliyeler konulacak.” diye konuştu.

 

6 tane tabliyenin ön montajının yapıldığını belirten Osman Sarı, zamanlamaya dikkat çekerek, “Buraya yaklaşık 4 günde bir, tabliye gelmesi gerekiyor. Bizim 2 aylık bir süre içerisinde işimizi yapmamız önemli. 4 günde bir tabliye gelirse işi yetiştiriyoruz” ifadesini kullandı.

 

                                                                                                                   Haziran 2014

                                                                                                                   Haziran 2014

KMOP'DEN HABERLER