• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
KUZEY ÇEVRE OTOYOLU’NDA TEKNOLOJİNİN SON İMKÂNLARIYLA HİZMET VERİLECEK
 
Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu'nda teknolojinin son imkânları kullanılacak. Hem kaliteli hem de güvenli hizmet vermek ve yol kullanıcılarına seyahat konforu sağlamak için otoyol bakım ve işletme tesisleri bütün unsurlarıyla çalışmaya hazır durumda. 
 
ICA'nın hayata geçirdiği Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Projesi'nde hem konfor ve kalite hem de trafik ve yol güvenliği açısından teknolojinin son imkânları kullanılacak. Kuzey Çevre Otoyolu güzergâhı üzerinde 5 ayrı bölgede ICA Dinlenme ve Akaryakıt Tesisleri halka hizmet verecek. 
Otoyol kameralarla izlenirken, olası olay/kazalara  acil müdahale  için tüm önlemler alındı. Bu kapsamda, otoyolun bazı bölgelerinde itfaiye ekipleri hazır bulundurulacak. 
 
Otoyol Bakım ve Hizmet Yetkilisi, "Otoyol işletmesinde en önemli otorite Karayolları Genel Müdürlüğü’dür. Karayolları ile yapılan sözleşme ve şartnameler doğrultusunda, otoyolda her 40-50 kilometrede bir tesis olmak zorunda. Avrupa'da Odayeri, Asya'da ise Hüseyinli'de bakım merkezleri açıldı. Bu bakım merkezlerinde yaklaşık 50-60  personel çalıştırılacak." dedi. 
 
Otoyol bakım ve hizmet tesislerinde trafik güvenliğinin yanı sıra, yolların temiz tutulması, sanat yapıları ve drenaj sistemlerinin bakımı,  karla mücadele ile yatay ve düşey işaretlemelerin bakımının yapılması vb.  işleri gerçekleştirilecek. Ayrıca Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu Yönetim Sistemi meteorolojik sensörler, sis lambaları ve  kameralar vasıtası ile izlenip denetlenecek.  
 
Otoyol Bakım ve Hizmet Yetkilisi, “İBB ile yaptığımız ortak çalışmalar sonucunda teknolojik olarak köprü ve tüneller dahil otoyolun neredeyse tamamı kameralarla izlenebiliyor. Bu büyük bir avantaj. Olaya hızlı şekilde müdahale etmemizi sağlıyor. Yüksek seviyeli bir haberleşme sistemi de oluşturulmuş durumda. Otoyolun tamamında bir fiber hattımız var.
 
Tüneldeki bütün scada sistemleri, tünelin işletme sisteminin içinde olan elektrik, elektronik, trafik güvenliği, yol güvenliği ile ilgili her şey uzaktan kumanda ile ana kontrol merkezinden izlenebiliyor. Yine de acil müdahale planı gereğince, tünellerin hemen önündeki trafo kontrol odasından gerekirse müdahale edilebiliyor.
 
Bizim tünellerimizin, diğer tünellere göre güvenlik kat sayısı çok yüksek tutuldu. Dolayısıyla birçok parametreyle her şeyi kontrol etme şansına sahibiz. Bu durum olayı/kazayı yorumlamayı ve insanları kurtaracak ve yol güvenliğini sağlayacak tedbirleri biraz daha hızlı bir şekilde almayı sağlıyor." diye konuştu. 
 
Otoyol güvenliğinde Afet Koordinasyon Merkezi ile işbirliği yapılıyor. Ayrıca 10 noktaya meteorolojik sensörler koyuldu. Böylece sis, kar ve afet sonrası oluşabilecek aksaklıklara en çabuk şekilde müdahale edilecek. 
 
OTOYOLDA KALİTELİ HİZMET UNUTULMADI
 
Kuzey Çevre Otoyolu üzerinde 5 adet servis alanı olacak. Otoyol hizmet tesislerinde hem binek hem de uluslararası taşımacılık yapan TIR'lar için ayrılmış bölümler hizmet verecek. 
 
Otoyol Hizmet Sorumlusu, "ICA Dinlenme ve Akaryakıt Tesisleri, yol üzerinde seyahat eden hafif veya ağır her türlü ulaşım aracının kullanıcı ve yolcularına en hızlı şekilde hizmet verecek şekilde tasarlandı. Tek katlı, görünür, ihtiyaçları ön plana çıkartan mağazaların olması bu tesislerin en önemli özelliği.
 
Bu tür bir tasarım ile çok önemli araştırmalar yaparak ulaşıldı. Araştırmaların sonucunda, Migros, Starbucks, Burger King, Simit Dünyası ve restoran markası olarak ise VİA seçildi. Ayrıca Shell, Aytemiz ve Petrol Ofisi marka akaryakıt istasyonlarıyla sürücülere hizmet verilecek.
 
Bu tesisler büyüklüğü, fiziki yapısı, peyzajı, yeşiliyle ve otopark alanlarıyla otoyolda seyahat eden yolcuların dinlenme ve mola vermesi için uluslararası standartlarda dizayn edildi.
 
Burada amaç, otoyol kullanıcılarının en iyi hizmete ulaşması. Otoyol kullanıcılarına mümkün olduğunca sık aralıklarla, farklı noktalarda aynı kaliteyi vermek istedik. Otoyol kullanıcıları her konakladığı yerde aynı markayı ve aynı hizmet kalitesini bulacak. Seçilen markalar iş ortağı olarak kendi dalında en iyileri." diye konuştu. 

 

KMOP'DEN HABERLER