• 0°C
    01 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
OTOYOL PROJESİNİN AÇ KAPA TÜNELİNDE ÖN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

 
Kuzey Marmara Otoyolu’nun aç-kapa tünelinde ön hazırlıklar başladı. Köprünün Avrupa Yakası çıkışında yer alacak olan tünelin 18 ay içinde bitirilmesi planlanıyor.
 
ICA’nın hayata geçirdiği 3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu projesinin önemli ayaklarından biri için harekete geçildi. Projede yer alan aç-kapa tünel için izinler alındı, ön hazırlıklar başladı. 3.Köprünün Avrupa Yakası çıkışında yer alacak olan aç- kapa tünelin otoyol bölümünde 2 ayrı tüp geçiş olacak. Yaklaşık 700 metre uzunluğunda olması planlanan otoyol geçiş tünellerinde bir geliş bir gidiş 8 şeritli 2 ayrı yol bulunacak. Projede otoyol geçiş tünellerinin yanı sıra raylı sistem tüneli de olacak. Raylı sistem geçiş tünelinin uzunluğu ise otoyol tünelinden 200 metre daha uzun olacak, yani 900 metreyi bulacak.
 
AÇ-KAPA TÜNEL 18 AY İÇİNDE TAMAMLANACAK
 
Kuzey Marmara Otoyolu E2 kısmı şantiye şefi Kemal Heyberi, projede toplamda 3 tünelin olacağını söyledi. Heyberi, “Şu anda izinler alındı. Kazı destekleme çalışmaları yapacağız. Daha sonra betonlama işlemine başlayacağız.” dedi.
 
Tünelin neden aç- kapa olarak tasarlandığını da açıklayan Heyberi, “Normalde tünel olarak açacağımız yerin toprak formasyonu, tünel açmaya uygun değil. Bu yüzden tam olarak bölgeyi açacağız. Tüneli yapıp üstünü tekrar kapatacağız. Yapım sırasında önceden aldığımız birçok bölgeyi yeniden iade etmiş olacağız.” diye konuştu.
 
Aç-kapa tünelin bitirilmesinin 18 ay süreceğini belirten Heyberi, “Tünelin bitişini aksi bir durum olmazsa 18 ay olarak planlıyoruz. Nisan ya da Mayıs 2015'te bitecek. Tünellerin yüksekliği 10.5 metre, genişliği 22 metreyi bulacak. Raylı sistemin tüneli otoyoldan farklı, biraz eğimli olacak. Köprüden çıkıldıktan sonra tünelle birlikte raylı sistemin otoyolun altına doğru eğimli olacak.” ifadesini kullandı.
 
                                                                                                                       Kasım 2013
KMOP'DEN HABERLER