• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
RİVA TÜNELİ'NDE BETON KAPLAMA İŞLEMİNİN YARISI TAMAMLANDI
 
3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Projesi'ndeki 2 tünelden biri olan Riva Tüneli'nde kazının ardından, beton kalıp işleminde de büyük bir ilerleme sağlandı. Tünelin kuzey tüpünde beton kaplama işlemi tamamlandı. 
 
Kesit olarak Avrupa'nın en büyük tünellerden biri olan Riva Tüneli'nde, beton dökümü işlemlerinde de çalışmaların  yarısı tamamlandı. Beton dökümü, çelik kalıplarla 12 metrelik aralar halinde yapıldı. Tünelin kuzey tüpünde beton kaplama işlemi tamamlandı. Güney tüpteki işlemlere de aynı anda iki çelik kalıpla başlanacak. 
 
Çalışmalar hakkında bilgi veren Riva Tünel Şefi, "Önce portal çalışmaları tamamlandı. Daha sonra aşamalı kazılara başladık. Kuzey ve güney tüpte 4 aşamadan oluşan kazı işlemleri bitti. Desteklemeler tamamlandı. Betonarme işlerine başlandı, kiriş ve kemer betonları dökülüyor. Çelik kalıpla 12 metrelik kemer betonlarını yerleştiriyoruz. Beton kaplama işlemi kuzey tüpünde sona erdi." dedi. 
 
Kuzey tüpünde, bundan sonraki aşamalarda kiriş betonlarının dökülmesi, kemer temizlik, final ve izolasyon işleri devam edecek. Elektromekanik işleri ve üstyapı çalışmaları yapılarak tünelin kuzey tüpü tamamlanmış olacak.
 
Riva Tüneli kesit alanı olarak Avrupa'nın en geniş kazı alanına sahip tüneli, dünyanın ise en büyük 3 tünelinden biri konumunda. Tünelin kazı alanı 236 metrekare genişliğinde, uzunluğu giriş ve çıkış bölümlerindeki portal yapıları hariç kuzey tüp 626 metre, güney tüp ise 562 metre olacak. 
 
                                                                                              Mart 2015
KMOP'DEN HABERLER