• 0°C
    28 Ocak 2022
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
TEKNOLOJİK DEVLER 3. KÖPRܒNÜN HİZMETİNDE

 

3. Köprü Projesi’nde sona adım adım yaklaşılıyor. Kulelerin inşaatı hızla devam ederken, köprünün zeminini oluşturacak tabliyelerin denizdeki saldan kaldırılması ve yerleştirilmesi aşamasında kullanılacak dev vinçler inşaat alanına getirildi. Her biri 900 ton kaldırma kapasiteli dev vinçlerin montajlarına başlandı. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3. Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu  Projesi’nde köprü kulelerinin yükselişinde sona doğru gelinirken, bir sonraki aşamada konulacak tabliyeler için hazırlıklara başlandı. Yaklaşık 320 metreyi bulacak köprü kulelerinde çalışmalar devam ederken, iki kıtayı birleştirecek olan tabliyelerin kaldırılması için inşaat sahasına  "Derrick Crane"  adı verilen vinçler kurulacak. Çalışmalar kapsamında, dev vinçlerin  parçaları inşaat sahasına getirildi. 870 ton ağırlığını bulacak tabliyelerin montajını sağlayacak vinçlerin montaj işlemi başladı.

 

3. Köprü Avrupa Kule Şefi Ömer Çeri, “Şu anda vinç parçalarının  montajı yapılıyor. Köprü kulelerinin yükselişi bittikten sonra tabliye montaj çalışmaları başlayacak. Bu vinçlerle tabliyeler kaldırılacak. Vinçlerin çıkrığı var, iki taraftan tabliyeyi tutacak. Denizden tabliyeyi alacak, tabliyeleri köprü tabliyelerinin birleşme noktalarından kaldırarak, ekleme yapacak. Bir önce konulan tabliyenin devamına konulacak. Bu vinçlerin kaldırma kapasitesi 900 ton, ağırlıkları ise 260 bin ton civarında. İki adet tabliye olacağı için 520 ton ağırlığında vinçler tabliyeleri kaldıracak." dedi.  

 

"Betonarme işi bitiyor, projede önemli bir adım atılıyor. " diyen Ömer Çeri, "Heyecan verici bir geçiş olacak. Emeklerimizin karşılığını görmeye başladık. Herkes de karşılığını görmeye başlayacak. Tabliyeler deniz yoluyla buraya gelecek. Vinçler, tabliyeleri kaldıracak. Çok büyük bir kaldırma operasyonu olacak. 56 tabliyenin 44 adedi bu dev vinçler yardımıyla kaldırılacak. İki taraftan tabliyeler konulacak. Sadece bir tabliyenin kaldırma operasyonu günler sürecek." ifadesini kullandı.

 

                                                                                                                   Temmuz 2014

KMOP'DEN HABERLER