• 0°C
    02 Aralık 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
"TÜRKİYE'NİN ÇEHRESİNİ DEĞİŞTİRECEK ÖNEMLİ BİR PROJE"

 

AKDER heyeti, 3. Köprü Projesini ziyaret etti. Heyetteki isimlerden Fikret Dalkıran, 3. Köprü projesi çok önemli ve büyük bir proje olduğuna vurgu yaparak, "Türkiye'nin çehresini değiştirecek bir proje" dedi. 

 

Akışkan Gücü Derneği heyeti, ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'ni yerinde ziyaret etti. Heyet üyeleri, önce proje hakkındaki teknik detaylardan oluşan bir sunum izledi ve projede gelinen son noktayı detaylı bir şekilde öğrenme fırsatı buldu. Proje Yönetim Ofisi Direktörü Cem Erer heyete projenin gelişmelerini ve yapılan çalışmaları anlattı. AKDER heyeti, köprü ve otoyolla ilgili merak ettikleri soruları proje çalışanlarına yöneltti. 

 

Derneğin eski başkanlarından Fikret Dalkıran, derneğin faaliyetlerini hatırlatarak, "Akışkan gücü derneğinden geliyoruz.Bu derneği, hidrolik ve pnömatik sektöründe çalışan üyelerimiz oluşturdu. Amacımız sektörü biraraya getirerek daha çok eğitim yapmak, teknik bilgilerimizi arttırmak, bunları diğer üyelerimize iletmek." dedi. Projenin önemine değinen Fikret Dalkıran, "Türkiye'de şu anda yapılan yatırımlar, çok büyük ve önemli yatırımlar. Çok büyük bilgi transferi oluyor, biz de arkadaşlarımıza ileteceğiz. Çok önemli ve çok büyük bir proje. Türkiye'nin çehresini değiştirecek bir proje. Böyle projelerle Türkiye'nin önemi anlaşılıyor. Bu projenin Türk ekonomisine katkısı çok olacak. Trafikte geçen süre, zaman ve para kaybı demek. Büyük maaliyetler, zaman kayıplarının yanısıra enerji açısından da çok önemli bir tasarruf. Hızlı ulaşım sayesinde enerji tasarrufu olacak." ifadesini kullandı. 

 

AKDER'i tanıtan Derneğin kurucu üyelerinden Arman Minasyan ise derneklerini tanıtarak, "Pnömatik, basınçlı havayla çalışan, hidrolik ise basınçlı yağla çalışan makine parçalarıdır. Çok fazla bilinmiyor ama bu teknolojinin girmediği yer yok. İnşaatta, üretimde, bu sektör kullanılıyor. Biz bu derneği 1966'da kurduk. Daha sonra Akışkan Gücü Derneği'ni Avrupa'daki birliğe üye yaptık." açıklaması yaptı. 

 

Köprünün çok önemli bir proje olduğunu belirten Minasyan,"Ben bir İstanbul'lu olarak burada ne oluyor, ne bitiyor, görmek istedim. Ben İstanbul'u çok seviyorum. Merak ettim geldim. Buraya çok büyük bir yatırım yapıldı. Burada, insanlara hayranlık uyandıran, ilk bakışta gurur duyacağımız bir proje var. Ülkemiz için hayırlı olsun." diye konuştu.

 

                                                                                                                   Eylül  2014

KMOP'DEN HABERLER