• 0°C
    30 Kasım 2021
  • yol durumu
 
KMOP'DEN HABERLER
YAKLAŞIM VİYADÜĞÜNDE ARD GERME İŞLEMLERİNE BAŞLANDI

 

3.Köprü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar sürüyor. 3. Köprü’nün çıkışındaki yaklaşım viyadüğünde önemli bir aşama kaydedildi. Yaklaşım viyadüğünde ardgerme halatları yerlerine sürülmeye başlandı. 

 

ICA'nın hayata geçirdiği 3.Boğaz Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu Projesi'nde çalışmalar tam hız devam ediyor. Projenin önemli bölümlerinden (side-span) yaklaşım viyadüğü bölümünde önemli aşamalar kaydedildi. Projenin hem Avrupa hem de Asya ayağındaki yaklaşım viyadüklerinde ardgerme halatlarının germe işlemlerine başlandı.

 

Proje Saha Mühendisi Ece Aktan, yolun taşıma dengesi açısından ardgerme halatlarının kullanıldığına işaret ederek, "Beton basınca maruz kalan bir araç. Ardgerme yaparak, basınca ters güç uygulanıyor. Böylece taşıma kapasitesi de arttırılıyor. Yolda esneme oluşuyor, kırılma engellenmiş oluyor" dedi.

 

Yaklaşım viyadüğündeki yapım sürecini anlatan Saha Mühendisi Murat Büyükkaymakçı ise, "Yaklaşım viyadüğünde beton döşemeler belirli mukavemete yani sağlamlığa ulaştı. Biz de bunun ardından ardgerme işlemine başladık. Halatlar, sabitlenerek, pistonlar ve pompa yardımıyla geriliyor. Sistem böylece yolu bir nebze de olsa yukarı doğru kaldırıyor. Sistemde böylece esneme payı oluşuyor. Yolun eksi yönünde bir yük oluyor, ulaşıma açılınca sistem kendini eşitleyecek. Örneğin şu an gerdiğimiz kablo 96 metre, dikey ve yatay yönde bu halatlar yerleştiriliyor. Bu yolu taşımada halatların da yardımı oluyor. Yol kesitleri çok uzun olduğu için betonun dışında güvenlik açısından bu kablolar gerekli" ifadesini kullandı.

KMOP'DEN HABERLER